PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lys 5 2015 Almaca dan İngilizce bölümü seçmek?

Sengin
19-03-15, 18:02
Mrhaba ben bu sene lys de almanca sınavına gireceğim, çünkü almancam çok iyi. Peki sadece almanca bölünü mü seçe biliyorum? İngilizce bölümünü seçebiliyormuyum öyle bi hakkım oluyormu sonuçta almanca ve ingilizce aynı (dil 1)
bilen varsa lütfen cevap verirse çok iyi olur :smiley2:

sayin
19-03-15, 18:14
ingilizce bölüm seçebilirsin. ingilizce sınavından nasıl almanca bölüm seçiyorsan almanca sınavı için de aynısı geçerli.

Sengin
19-03-15, 19:14
Mrhaba ben bu sene lys de almanca sınavına gireceğim, çünkü almancam çok iyi. Peki sadece almanca bölünü mü seçe biliyorum? İngilizce bölümünü seçebiliyormuyum öyle bi hakkım oluyormu sonuçta almanca ve ingilizce aynı (dil 1)

ingilizce bölüm seçebilirsin. ingilizce sınavından nasıl almanca bölüm seçiyorsan almanca sınavı için de aynısı geçerli.

Yani simdi almancadan lys sinavina girersem ingilizce bir üni. Bölümü secebilirmiyim ?

sayin
19-03-15, 19:21
Evet :)

Topkek
20-03-15, 15:48
Yani simdi almancadan lys sinavina girersem ingilizce bir üni. Bölümü secebilirmiyim ?

Tercih zamanı geliğinde tercih kılavuzunda her bölümün yanında "özel şartlar" diye bir bölüm olur. Yazacağın her ingilizce bölüm için orayı kontrol et eğer bölüm sadece kendi dilinden alıyor ise orada yazar sen de yazmazsın tercihlerine.

memo42
26-03-15, 19:49
lys 1 2 3 987

mavijojobatnesi
26-03-15, 20:18
Evet. lys-5 te hangi dilden girdiğiniz önemli değil. Yeterki puanınız ve sıralamanızın durumu.
Dolayısıyla evet, fransızcadan sınava girerseniz dil-1,2,3 bölümlerinden tercih yapabilirsiniz.

memo42
26-03-15, 22:22
lys 1 2 3 987

mavijojobatnesi
26-03-15, 22:41
Evet girebilirsin.
Dediğim gibi hangi dilden girdiğim mühim değil. önemli olan lys-5 puanın. Zira alım yaparken puanına ve sıralamana bakıyorlar, hangi dilden girdiğine değil.

memo42
27-03-15, 12:00
lys 1 2 3 987

eylülbuğusu
27-03-15, 14:45
Evet girebilirsin.
Dediğim gibi hangi dilden girdiğim mühim değil. önemli olan lys-5 puanın. Zira alım yaparken puanına ve sıralamana bakıyorlar, hangi dilden girdiğine değil.
insanları yanlış yönlendiriyorsunuz. Zira böyle bir şey mümkün değil. Arkadaşların yukarda bahsettikleri gibi bölümlerin özel şartları var . zira ben hiç almanca veya fransızcadan alan ingilizce bölüm görmedim . belki tercümanlık veya rehberlik bölümlerinden bazılarında vardır ama öğretmenlik ve edebiyatlarda özel şartlarda ingilizceden sınava girme zorunluluu vardır.

- - - Updated - - -

bi tercih sitesinde özel şart lys 5 fransızcadan girmek yazıyor o önemli değil mi :)

asıl o önemli. öncelikle bölüm tercihiniz önemli özel şartlarında o dilden girme şartı varsa başka dilden tercih yapamazsnız.

darknight-
27-03-15, 17:37
ingilizceden sınava girilerek fransızca öğretmenliği seçilebiliyor. bir tanıdığım yaptı öyle :smiley7:

eylülbuğusu
28-03-15, 16:07
ingilizceden sınava girilerek fransızca öğretmenliği seçilebiliyor. bir tanıdığım yaptı öyle :smiley7:
evet ingilizceden sınava girilerek çoğu yabancı dil bölümü seçiliyorken

aynı şekilde başka dillerden girip (almanca, fransızca) ingilzce bölüm seçilemiyor.

Dudeyev
31-03-15, 22:42

Secebiliyorsun kardesim bende almancadan gircem 5sene önce almanyadan geldim ingilizceyi halledemedim bu sene almancadan girip ingilizce ögretmenligi okumayi planliyorum tabi bu her üniversite icin gecerli degil belirli üniversiteler var bu üniversitelerin özel kosullari var mesela izmir dokuz eylüle giremezsin orda 77Madde var ve bu madde Sinava ingilizceden girmek zorunludur 77madde olmayan üniversitelerde almancadan girip ingilizce ögretmenligi okuyabiliyorsun Ablam öyle yapti bende yapcam sende yapabilirsin :smiley2:

eylülbuğusu
01-04-15, 12:28
Secebiliyorsun kardesim bende almancadan gircem 5sene önce almanyadan geldim ingilizceyi halledemedim bu sene almancadan girip ingilizce ögretmenligi okumayi planliyorum tabi bu her üniversite icin gecerli degil belirli üniversiteler var bu üniversitelerin özel kosullari var mesela izmir dokuz eylüle giremezsin orda 77Madde var ve bu madde Sinava ingilizceden girmek zorunludur 77madde olmayan üniversitelerde almancadan girip ingilizce ögretmenligi okuyabiliyorsun Ablam öyle yapti bende yapcam sende yapabilirsin :smiley2:

hangi üniversiteler yazar mısın? insanlar bilgilensin

ahmetwrt
01-04-15, 13:12
yahu bölüm seçiliyor mu, seçilmiyor mu tartışması bir tarafa.

almancanız iyi, ingilizceniz kötü. almancadan girdinizz ve ingilizce bir bölüme gittiniz, güzel.

peki orada ne yapacaksınız? ingilizce konuşulan derslerinde kalkıp almanca mı konuşacaksınız? yazılarınızı almanca mı yazacaksınız? öğretmen olsanız öğrencilerinize ingilizce yerine almanca mı öğreteceksiniz?

herkes girilir/girilmez demiş. kimse bunu gündeme getirmemiş.

almancanız iyiyse arkadaşım, almanca bir bölüme gitmeye çalışın.
gönlünüzde yatan ingilizceyse, önce oraya girecek ingilizce öğrenmeye bakın.

eylülbuğusu
01-04-15, 13:16
yahu bölüm seçiliyor mu, seçilmiyor mu tartışması bir tarafa.

almancanız iyi, ingilizceniz kötü. almancadan girdinizz ve ingilizce bir bölüme gittiniz, güzel.

peki orada ne yapacaksınız? ingilizce konuşulan derslerinde kalkıp almanca mı konuşacaksınız? yazılarınızı almanca mı yazacaksınız? öğretmen olsanız öğrencilerinize ingilizce yerine almanca mı öğreteceksiniz?

herkes girilir/girilmez demiş. kimse bunu gündeme getirmemiş.

almancanız iyiyse arkadaşım, almanca bir bölüme gitmeye çalışın.
gönlünüzde yatan ingilizceyse, önce oraya girecek ingilizce öğrenmeye bakın.
şidmi hocam burada haksızsınız kusura bakmayın o bölümlerden iş yok diye seçmeye çalışıyorlar kaliteli biçimde ingilizce öğrenmek değil ki amaç diploma almak.
almanca veya fransızca ya da diğer dillerden iş çok az ama ingilzce öğretmenliğinden neredeyse garanti gibi şahsen ben destekliyorum
eğer almancadan, fransızcadan giriliyorsa girsinler nasıl olsa ingilizce öğrenirler ha dört sene de mezun olmaz da 6 sene de olsun işsiz kalmaktan yeğdir.

ahmetwrt
01-04-15, 13:31
buna egoizm derler.
"ben işsiz kalmayayım, kapağı bir yere atayım da ne olursa olsun" anlayışı.

hangi meslekten olursanız olun, işinizi hakkıyla yap(a)madıktan sonra, o para size helal olur mu? o paradan hayır gelir mi?
hadi size geldi, ziraat mühendisi öğretmenlerin, su ürünleri mezunlarının yetiştirdiği öğrencilerin günahı ne?
siz çocuğunuzun öğretmeninin o bölüm mezunu mu olmasını seçersiniz, başka bölüm mezunu olmasını mı? ben o bölüm mezunu olmasını, hatta o bölüm mezunu olması bile yetmez, işini hakkıyla yapan bir o bölüm mezunu olmasını seçerim.

mevzu sadece iş bulmak değil, vatana, millete, insana faydalı olmaktır.

eylülbuğusu
01-04-15, 14:15
buna egoizm derler.

hangi meslekten olursanız olun, işinizi hakkıyla yap(a)madıktan sonra, o para size helal olur mu? o paradan hayır gelir mi?
hadi size geldi, ziraat mühendisi öğretmenlerin, su ürünleri mezunlarının yetiştirdiği öğrencilerin günahı ne?
siz çocuğunuzun öğretmeninin o bölüm mezunu mu olmasını seçersiniz, başka bölüm mezunu olmasını mı? ben o bölüm mezunu olmasını, hatta o bölüm mezunu olması bile yetmez, işini hakkıyla yapan bir o bölüm mezunu olmasını seçerim.

işin hakkıyla yapılması için atama olması ya da iş imkanı olması lazım herkes istanbul'da yaşamıyor ki iş imkanı çok olsun
tuzu kuru olunca böyle konuşması bence kolay
üniversitelerde ingilizce öğretmenliğinde çok şahane eğitim mi veriyorlar hayır demekki bu ülkede başlıca bakılan şey diploma ve becne o diplama alınmalı işsiz kalmaktan yeğdir işi bulsunlar sonra o işte en iyi olmak için çabalasınlar.

buradan ütopik konuşmak istemiyorum hayat zor. ben kendim bizzat yaşıyorum diplomanın yarattıı etkileri kimseyi bu konuda eleştiremem ben destekliyorum.

ahmetwrt
01-04-15, 23:44
işin hakkıyla yapılması için atama olması ya da iş imkanı olması lazım herkes istanbul'da yaşamıyor ki iş imkanı çok olsun
üniversitelerde ingilizce öğretmenliğinde çok şahane eğitim mi veriyorlar hayır demekki bu ülkede başlıca bakılan şey diploma ve becne o diplama alınmalı işsiz kalmaktan yeğdir işi bulsunlar sonra o işte en iyi olmak için çabalasınlar.

buradan ütopik konuşmak istemiyorum hayat zor. ben kendim bizzat yaşıyorum diplomanın yarattıı etkileri kimseyi bu konuda eleştiremem ben destekliyorum.

her atanan işini hakkıyla yapmıyor.
istanbul'da da yaşamaya gerek yok.
tuzu kuruluk? o tuzu bedavadan kurutmadık.
çoğu üniversitede şahane eğitim yok, ama bu insanın kendisini yetiştirmesine, geliştirmesine engel değil.
diploma elbette lazım, ama her üniversitenin diploması bile -özel sektörde- aynı etkiyi göstermez.
sen destekliyorsun? aferim sana.

Dudeyev
01-04-15, 23:48
buna egoizm derler.

Malesef katilamiyorum size cok derin bi konu burda konusulcak birsey degil :smiley2:

ahmetwrt
01-04-15, 23:52
nerede konuşalım?

eylülbuğusu
02-04-15, 01:17
her atanan işini hakkıyla yapmıyor.
istanbul'da da yaşamaya gerek yok.
tuzu kuruluk? o tuzu bedavadan kurutmadık.
çoğu üniversitede şahane eğitim yok, ama bu insanın kendisini yetiştirmesine, geliştirmesine engel değil.
diploma elbette lazım, ama her üniversitenin diploması bile -özel sektörde- aynı etkiyi göstermez.
sen destekliyorsun? aferim sana.

sizden takdir görmek ya da onaylanmak pek umrumda değil
devlette bütün diplomalar eşit kpssye eşit giriyorlar
herkesin hayat şartları aldığı eğitim ekonomik durumu eşit değil eşitmiş gibi yapamayız madem bu üniversiteler almancadan alıyorsa kazanmak hakkıdır
sonrası tamamen onun iş ahlakına kalmış bir şey
zaten %90 iş ahlakından yoksun olduğu için ülkede bu insanlar sizlerin başını ağrıtacak kadar çok değiller merak etmeyin

Beau Gosse
02-04-15, 02:17
buradan ütopik konuşmak istemiyorum hayat zor. ben kendim bizzat yaşıyorum diplomanın yarattıı etkileri kimseyi bu konuda eleştiremem ben destekliyorum

herkesin hayat şartları aldığı eğitim ekonomik durumu eşit değil eşitmiş gibi yapamayız madem bu üniversiteler almancadan alıyorsa kazanmak hakkıdır
zaten %90 iş ahlakından yoksun olduğu için ülkede bu insanlar sizlerin başını ağrıtacak kadar çok değiller merak etmeyin

Tesekkur butonuna basacaktim tek tesekkur yetmez , begen tusuna basayim dedim ordada " bayildim bu mesaja " yazmiyordu :)

Egri oturup dogru konusmak buna denir. O klavuzlari hazirlayanlar kesin belli bir egitimden gecmislerdir. Yoksa altina ayrica 69 maddesini ekleyip " bu meslege ancak gonullu olanlar girebilir " yazarlardi .Gunumuzde ingilizce ogretmenlik bolumlerine bu bolumun asigiyim diye gidicem diyenler kesin forumun aktif uye sayisi kadardir.

Ulkemizin sosyo ekonomik ve politik yetersizliginin egitime yansimis olmasi bugun issiz kalan diplomali genclerimizin sucu degil ." Acmasinlar ingilizce bolumu ogretmen acigi yoksa , atama yoksa " diycem ama bu sektor sayesinde ekmek kazanalarda cok , baska devletimizin kendisi olmak uzere . Verdigi bos umitlerin parasini pesin aliyor.

Fransiz meslektasim jean baptiste colbert in soyledigi gibi " laissez faire laissez passer, le monde va de lui meme ", birakiniz yapsinlar birakiniz gecsinler , dunya kendi yolunu bulur .

escandesc
02-04-15, 02:41
İnsanların çoğunun sizler gibi düşündüğü bir ülkede yaşamak çok acı. Alın o lanet diplomayı ve İngilizce konuşamayan bireyler yetiştirin. Şartların arkasına sığınmaktan başka bir şey yaptığınız yok. Bu sene mezun oluyorum ve bölümümdeki çoğunluk o aptal diplomanın peşinde. Birisi de çıkıp demiyor ki ben kendimi ne kadar geliştirdim. Sonra "I did not one them." diyen insanlar mezun oluyor işte bölümden. En çok ona üzülüyorum.

Beau Gosse
02-04-15, 02:54
İnsanların çoğunun sizler gibi düşündüğü bir ülkede yaşamak çok acı. Alın o lanet diplomayı ve İngilizce konuşamayan bireyler yetiştirin. Şartların arkasına sığınmaktan başka bir şey yaptığınız yok. Bu sene mezun oluyorum ve bölümümdeki çoğunluk o aptal diplomanın peşinde. Birisi de çıkıp demiyor ki ben kendimi ne kadar geliştirdim. Sonra "I did not one them." diyen insanlar mezun oluyor işte bölümden. En çok ona üzülüyorum.

Diploma alan her birey ayni hakka sahip olabildigi surece , teorinize gore ingilizce bilmeyen mezunlar yetisiyorsa nazarimda ayni katagoridesiniz. Devlet ise alacagi ogretmenlere meslek sevgi testi yapmadigi surece ayni bolumden mezunlarin kendi meslaktaslarinin bilgilerini boyle degerlendirmeleri aldiginiz egitimin background u olmali.

ahmetwrt
02-04-15, 03:14

diploma karın doyurmaz. alın teri, emek karın doyurur.
o diplomaya sahip milyonlar var memlekette, ama işleri yok, umutları yok.
bunda plansız bölüm açanların kabahati var mı, evet.
memleketin ihtiyacı olan öğretmen, ziraat mühendisi vesaire sayısını belirlemediler.
böyle olunca da "diplomam olsun nasıl olsa iş bulunur" diyen insanlar da oraları -doğal olarak- doldurdu.
peki şu anda durum ne? atanamayan öğretmenler, mühendisler, memur adayları...
yukarıda diploma verme sevdası, aşağıda diploma alma sevdası oldukça da bu böyle sürer gider...

üniversite düşünen arkadaşlar: sırf diplomam olsun diye üniversiteye gitmeyin. ince eleyip sık dokuyun. hele bi 4-5 yıl okuyalım da gerisi gelir demeyin, gelmiyor. talep gören, ihtiyaç olan bir bölüme gitmezseniz, iş zor.
ve ne yazık ki yığılma da ihtiyaç olmayan, girmesi de zor olmayan bölümlerde. "hiç bişey olamazsan öğretmen ol" mantığı yüzünden bu hallerdeyiz.
çocuk avukat olma hevesiyle sınava giriyor, kendini türkçe öğretmenliği sıralarında buluyor. girdik bari okuyalım diyor, mezun oluyor atanamıyor, atansa mutlu olamıyor. çünkü sevdiği, istediği, gönlündeki mesleği yapmıyor.

gençler: hayallerin olması iyidir, ama hayalin de ulaşabileceğinizi kurun. yükseklerden uçmayın. kapasitenizi bilin, o kapasite dahilinde "sevebileceğiniz" ve "yapabileceğiniz" bir meslek peşinde koşun. "önemli olan diploma. bilsen de bilmesen de farketmez. diplomanız olsun gerisi gelir" diyenlerin gazına gelmeyin.