PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İngilizce tez konusu önerir misiniz?

Hubub
06-07-07, 00:59
merhaba arkadaşlar ve hocalarım ben ingiliz dili edebiyatı öğrencisiyim seneye 4 olucam ve tez hazırlamam gerekiyor kafam çokkarışık neye nerden başlayacağımı bilemiyorum kaynak kitap ya da başka bir şey tez için konu ya da başka fikri olan var sa yardımcı olabilirmisiniz

DivingDeep
06-07-07, 01:02
eğer yardım,soru sorma konulu bi başlık yazmak isterseniz."sık sorulan sorulara" yazarsanız daha doğru olur.bu bölüm ünv tanıtım için olur:D

Yahya Hoca
06-07-07, 01:03
Bence güncel bir konu seçsen daha güzel olur. Hem eğlenceli olur hem de orijinal bişey olur.
Mesela; ulusların kültürlerindeki bayramlar, kökenleri vb.

Hubub
06-07-07, 01:05
Bence güncel bir konu seçsen daha güzel olur. Hem eğlenceli olur hem de orijinal bişey olur.
Mesela; ulusların kültürlerindeki bayramlar, kökenleri vb.
fakat tezim roman incelemesi roman karşılaştırması film roman karşılaştırmsı gibi olmalı çağdaş yazar ağırlıklı istiyorlar :(

BBTÜRKAY
06-07-07, 02:54
Lord of the Flies gibi mi?

Henry-Waldo
06-07-07, 03:14
merhaba arkadaşlar ve hocalarım ben ingiliz dili edebiyatı öğrencisiyim seneye 4 olucam ve tez hazırlamam gerekiyor kafam çokkarışık neye nerden başlayacağımı bilemiyorum kaynak kitap ya da başka bir şey tez için konu ya da başka fikri olan var sa yardımcı olabilirmisinizBiz okuldayken bu tür roman, şiir, oyun, yazar inceleme gibi ödev veya tezlerde isim belirledikten sonra o konuda kütüphane vs. kaynaklardan ulaşabileceğimizden gayrı İstanbul'da büyük yabancı yayınevlerinden bulamadığımızda taa ingiltere veya amerikalardan sipariş ettiğimiz meşhur iki kaynak vardı, cliffnotes ve sparknotes. Şanslısınız, şimdi bunlar net ortamında
---www.cliffsnotes.com------www.sparknotes.com------www.studyworld.com---gibi kaynaklardan yaralanabilirsin.

Yahya Hoca
06-07-07, 03:21
fakat tezim roman incelemesi roman karşılaştırması film roman karşılaştırmsı gibi olmalı çağdaş yazar ağırlıklı istiyorlar :(
O zaman diğer arkadaşlar da fikir belirtse daha güzel olacak. Ben dil-edebiyattan pek anlamam.

Hubub
06-07-07, 11:36
Lord of the Flies gibi mi?

evet bu tip romanlar tabi çalışma alanı geniş olduğu için fikirlerinizi bekliyorum şimdiden herkese teşekkürler

misslejyoner
07-07-07, 13:51
www.gradesaver.com da çok beğendiğim bir site ve benim çok işime yarııyor bir ingiliz dili ve edebiyarı öğrencisi olarak roman incelemesi yapacaksan George Orwell'in 1984 var filmide var biz derste işlemiştik kitabı ve filmi bence çok güzel olur

MehmetMamger
07-07-07, 13:54
İngilizce yazılmış ama bir Türk'e ait eser inceleyebilirsin. Orhan Pamuk bu bağlamda uygun mesela. Ayrıca Türkçe ve İngilizce metinlerde karşılaştırma yapabilirsin. Sabrın varsa, hem güzel şeyler çıkartır, hem de kısa zamanda saygın bir edebiyat tahlilcisi olabilirsin. :)

faruk86
07-07-07, 13:56
www.pinkmonkey.com adlı site de cok faydalı bir site.bircok romanın özeti,temaları,romanlar üzerine yapılmış yorumlar mevcut.bayagı faydası oldu bana,size de olacagını düşünüyorum.kolay gelsin...

Hubub
08-07-07, 00:54
yardımlarınız için teşekkürler aydın ve yaratıcı fşikirlerin devamını bekliyorum arkadaşlar :)

Hubub
08-07-07, 20:53
arkadaşlar teziçin fikirlerinizi ısrarla bekliyorum

Henry-Waldo
08-07-07, 21:24
arkadaşlar teziçin fikirlerinizi ısrarla bekliyorum

İngiliz edebiyatı 4. sınıf öğrencisi olman dolayısıyla bu konuya o kadar kafanı takmamanı tavsiye ederim. Yani bu tez senin yüksek lisans veya doktora tezin olmayacak. Daha çok bir ödev niteliğinde olacağı için hoşuna giden herhangi bir ya da birkaç yazar, roman vs. belirleyip şimdiden okuyup, haklarında kaynak, belge araştırması yapıp, bir plan çıkarıp, bu kaynaklardan kullanacaklarını bu planda nerede kullanacağına dair notlar alıp ilerleyebilirsin. Şimdi bizim tavsiyemiz bize göre hoş olan olacaktır. Bu da sana hoş gelmeyebilir veya hoşlandığımız kriterler farklı olabilir. O yüzden sen isim belirleyip, bu isim ve eseri hakkında sorular sorabilirsin.

Dediğim gibi takma o kadar kafana. Bu sadece bir ödev olacak. Öyle olsa da, iyi bir şeyler yapmak istiyorum desen de bu senin sorumluluğunu gösterir. Sen kazanırsın: Yani zor bir şey değil demek istiyorum.:)

Hubub
09-07-07, 00:06
inşallah dediğiniz gibi zorlanmam ama kafam şu an sırf tezle meşgul :(

Hubub
12-07-07, 19:46
tekrardan selamlar fikirlerinizi ısrarla ve merakla bekmekteyim

Picaro
13-07-07, 10:40
henry-waldo'ya katılıyorum. 4.sınıfta yazılan tezler aslında tez değil bitirme ödevidir. Tavsiyem kaynağın en bol olduğu yazar ve romanları seçmen. Öncelikle kafanda 1-2 yazar belirle. Universitenin kütüphanesine git ve orada hangi yazarla ilgili daha cok kaynak varsa onu seç. Shakespeare gibi bir yazar seçmeni de pek önermem çünkü onunla ilgili yüzlerce ödev ve tez zaten hazırlanmıştır ve karşılaştırma yapmak kolaydır. Son aylara bırakma tezi, son gece yazılan tezler çoktur ama kendilerini belli ederler plansızlıkta. Şimdiden kafa yorman güzel gerçi. Bu sadece bitirme ödevi diye düşün ve hocaların sadece "bilimsel yazı yazabiliyor musun, plagiarismden uzak kalabilmişmisin, fikirlerini nasıl ifade edip alıntılarla metni destekleyebiliyor musun" a bakacaklar. Ders döneminde "tuttum ben bu yazarı ve romanı" dediğin kimse onu da seçebilirsin. Konunu tam olarak belirlediğinde yardım istersen buradan ulaşabilirsin. Kolay gelsin.