PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1 Eylül 2013-YDS-Almanca Değerlendirme

LOT
02-09-13, 15:38
Merhabalar,

Sanırsam bu sınava dahil olan arkadaşlar arasında, Almanca çok nadir, yinede gelecekte yararlanacak arkadaşlar adına, değerlendirmelerimi bu başlık altında toplamak istedim.

Her şeyden önce, daha önceki yıllara ait söz konusu KPDS ve ÜDS (Sosyal Bilimler + Kısmen Fen Bilimleri) testlerine göz atmıştım. Hemen hemen tüm sorularda, nelerin sorgulandığını, nelerin tekrarlandığını, nelerde sıkıntı yaşanılabileceğini aşağı yukarı ortaya çıkarmıştım. Öyleki bu sınavlarda, bilhassa günümüz Almancasında kullanılmayan kelimeleri, edatları dahi görmüş ve çok şaşırmıştım. Nitekim bu gibi sorularda da, diğer geriye kalan şıkların çok aşırı saçma olmasıyla, doğru cevap bulunabiliyordu. -- Neredeyse her yıl, hukuk alanından kelime soruları soruyorlardı; hatta bazen en az 4 ya da 5 soru görebiliyordum: Bunlar ise genelde paragraf tamamlama, cümle tamamlama ve cloze-test yerlerde karşımıza çıkıyordu. Şahsen bu anlayışa anlam verememiştim; neticesinde X dili bilen birisi, o dilin hukuksal terimlerini bilemiyor diye bir ölçüt olmamalı. Bunu ise tamamlayan, politika alanındaki sorulardı. Fransızcayı modern bir dil olarak kabul edip, fransızcadan türetilen kelimelerin haddi hesabı olmasa gerek, ki ilgili kelimelerin Almancası olmasına rağmen, Fransızcalarının kullanılması, ne denli adildi, pek tartışılır. Öyle ki, herhangi bir sınavda, ilk 26 soruda çok iyi geçtiğinde, o sınav 3-5 yanlışla bitirilebiliyordu. Dolayısıyla, ilk 27 soruya şöyle genel bir bakış:

1-6: Kelime sorularıydı. Geçmiş yıllara göre basit kalmıştı. Hukuk alanından soru yoktu. "Kurala uymak" yapısı, "ilerleme kaydetmek" ifadesi, "kökten değişiklikler", "... yeri kapsayan" gibi yaygın ifadelerin yanısıra "genetiği değiştirilen ürünlerin muhtemel değeri bakımından" gibi zorlayıcı soruda vardı. Nitekim kaliteli sorulardı, basitten, zora doğru bir çizgi çizilmişti; o yüzden beğendim.

7-16: Dilbilgisi sorularıydı. Geçmiş yılların sorularını çözen birisi, bunları rahatlıkla yapabilirdi; yalnızca bir iki tane sıkıntılı soru vardı, burada da hem dilbilgisi, hem kelime bilgisi, hem de yapı bilgisi sorgulanmıştı. Soruların kalitesi açısından bir sıkıntı yoktu, ezber-bozan yapıları ise takdirimi yine almıştı; ancak eksilerine gelecek olursak, yine sağlık sektöründen, insanlık tarihinden, coğrafyadan ve daha da kötüsü fen alanından sorular sormuşlardı. Yine dediğim gibi, kimse karıncaların özelliklerini bilmek zorunda değil ya da bu ilgili soruda, seçilen fiilin sorunun çözümünde önemli bir rol oynadığı ortada olmasına rağmen, sırf zorlaştırmak adına, saçma bir fiil seçmelerine katlanamadım; bahsettiğim fiil abspalten. Ya da herkes coğrafyayı sevecek diye bir kaide yok; ya da klinik müdahelenin gerektirdiği durumları bilmek zorunda değil. Sınav herkese yönelikse, benim alanım olan yerlerden de bir zahmet sorular karşıma çıksın.

17-27: Cloze-test sorularıydı. Genel anlamda 2/3 dilbilgisi + 3/2 kelime şeklinde sorarlardı (toplam 5). Nedense kelime bilgisi arttırılmış, 1 dilbilgisi 4 kelime bilgisi şeklinde. Hatırladığım kadarıyla ilk cloze-test banka, politika ve hukuk üçlüsünden oluşmuştu. Toplamda ise, yalnızca 2 soruyu çok net bir şekilde hatırlıyorum, geri kalan 8 soruyu hala hatırlayamıyorum. Dolayısıyla burayı es geçmek zorundayım.

28-38: Cümle tamamlama. Basit soruların yanısıra, zor sorularda vardı; doğru cevap ararken, beş şıkkında, olmadığına, çuk oturmadığına şahit olabileceğimiz soru ya da sorularda vardı. Özellikle bir tanesi (üzerinde ter döktüğüm için, ezbere biliyorum) sonuç-neden ilişkisini ele almıştı; çünkü karşılıklı olarak birbirlerini etkiliyorlar diye bir cümle verilmişti; bunu tamamlarken, şıklarda çoğul olmayan, zamir bağlamında uyumsuz olan 3 şık vardı ve hemen üzeri çiziliyordu. Nitekim geri kalan 2 şıkkın da ben üzerini çizerdim ama bir şeyler yapmamızı istiyor demek ki diye, loto-toto güçüne başvurdum :) 2-3 cümle tamamlama dışında, geçmiş yılların sorularını çözenler, bu alanda başarılı olmuşlardır görüşündeyim.

39-45: Çeviri sorularıydı. Salisesinde çözdüğüm oldu, hemen tak. Bir tanesini, yalnızca bir tanesini zorlamışlardı; ya da o anda ben görememiştim. Genel anlamda, hepsi basitti ve herkes yapabilmiştir. Etkili olan tarafı ise, kolay elemelere pek müsaade yoktu. Mesela "önemli adımlardan birisi" diye cümleye başlamış, şıklarda ise, (çevirisini yazıyorum) önemli adımlardan birisi, etkili adımlardan birisi, .. için atılan önemli adımlardan birisi, .. için atılan adımlardan birisi şeklinde cümleye başlanmıştı. Yani devamını ister istemez okumaya bizi zorladı ya da yönlendirdi ilgili soru.

Devamındaki sorular paragraftı. Yani neyi ölçmeye çalışıyorlar bazen gerçekten anlayamıyorum; tabiiki de ben uzman değilim, tabiiki de uzmanlara saygım var; ancak uzun bir paragrafın neticesinde, bari şıkları bu denli uzun yapmayın. Verdiğiniz süre belli, oraya yazmaya çalıştığınız şeyler belli. Üstüne üstlük komplike cümleleri de yok mu, hay Allah dedirten cinsten. Paragrafın birini çözmeye başladım; cümle bir start almış, şu finish çizgisini bi görelim. Koca parağraf 2 cümleden, bilmedin 3 cümleden oluşur mu yahu. Ben süre sıkıntısı dolayısıyla yaşadım; bazı cümleleri anlamakta bayağı zorlandım. Çok sıkıldım, hiç dikkatimi dahi vermeden, tak tak yaptım. 2-3 Paragraf dışında, gereksiz uzunluk, gereksiz konular; gereksiz şık seçimi ve gereksiz zorlamalar. Önümüzdeki dönem, aynı mı olur, benzeri şeyler mi yaparlar bilemiyorum, ancak paragrafları sona bırakmanızı tavsiye ederim; çünkü bu uğruna, geriye kalan basit soruları heba etmiş oluruz.

Geriye kalan son 18/19 soruluk kısımları, paragraf tamamlama, cümlenin akışını bozan cümle, anlamca en yakın cümle ve karşılıklı konuşma şeklindeki ifadeler kapsıyordu. Karşılıklı konuşma şeklindeki boşluk doldurmalar dışında kalan yerler oldukça rahat bir şekilde yapılabilirdi ve basit olduğunu dile getirebilirim. Benim gibi süre sıkıntısı yaşamayan insanlar, bunların üstesinden rahatlıkla gelebilmiştir. Hem süre sıkıntısına düştüm, hem de paragların verdiği sinirle bu soruları da hızlı geçmiştim; karşılıklı konuşma dışında beni, buna rağmen, zorlayan bir soru olmadı. Basit gibi görünebilir, ancak bu karşılıklı konuşmalara dikkat etmenizi öneririm. Dışında bir de kıyak olsun, cümlenin akışını bozan cümlede, 3 tane E şıkkı vardı, 1 tane B, 1 tane de D :D

Bol şanslar