PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TESOL-TEFL Kursları ile ne yapılabilir?

Sayfa : [1] 2 3 4

Aksen Hoca
03-08-12, 23:44
İngiliz Dili ve Edeb. mezunu bir kişi bu sertifikayı alırsa yurt dışında çalışma şansı nedir?

Kimler gitti? Giden var mı tanıdığınız? İşe yarar mı bu sertifika yoksa para kaybı mı?

Tüm bilgiler kabulümdür.

yetonyalix
04-08-12, 16:07
Ben de bu Tesol u arastirmistim ve amerikan kultur dernegi dil okuluna bizzat gidip sordum eger tesol belgesini alirsan meb onayli oldugu icin dershanelerde okullar da ve ana dili ingilizce olmayan ulkelerde ogretmenlik yapabilirsin demisti isletme lisans mezunuyum ne kadar yararli olur acikcasi bende bilmiyorum alan ve ogretmenlik yapan var mi acaba yoksa dedigin gibi tamamen para tuzagi mi dir ?

saqqal darağı
10-09-12, 19:33
Türkiye'deki bazı kurumlar İngilizce öğretmeni ararken "üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun" veya "TESOL sertifikası bulunan" diye belirtebiliyorlar.

freetalking1472
29-09-12, 10:39
Ben yurt dışında İngilizce öğrenmiş biri olarak şunu belirtmek isterim ki, eğer tecrübeniz varsa ve azimliyseniz yurtdışında dil öğretmeni olabilirsiniz tabiki. Ancak şunu belirtmeliyim ki pek çok ülke native speaker arıyor ve buda çok mantıklı native olunca öğrencinin kursa ilgisi bile artıyır aslında çok beceriksiz çoğu ama kimse bunu umursamıyor. Ben İngiltere'den örnek vermek istiyorum. Yüzlerce dil kursu var çoğunda yabancı öğretmenler çalışıyor çoğu celta delta tesol sertifikasına sahip. Ordaki dil okullarının kalitesizlik bakımından burdna hiç bir farkı yok. Hepsi para tuzağı. Ben Londra'da bir sürü kursta demo dersine girdim, sınıflar tıkış tıkış , öğretmenler yabancı vs. Onlar orda öğretmenlik yapıyorsa sizde yapabilirsiniz ama maaş bakımından burdaki rezalet özel kurslarda ordada devam etmekte. Yani arkadaşlar sömürü her yerde mevcut ama nativler şanslılar onlara ev , maaş gibi olanaklar sağlıyor kurslar. Dünyanın her yerinde ders verebiliyorlar. Aslında bu çok doğal sizinde kursunuz olsa sizde öğrenci çekmek için böyel yapardınız. Aslında bu tesol, celta , delta nativler için yapılan bir program ama sonra nonnativelerde almaya başlamış

ramses_06
15-11-12, 15:25
daha ayrıntılı bilgisi olan var mı bu sertifikalarla ilgili ?

alternatives
25-12-12, 19:37
Evet daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç var ne gibi yararlar sağlanacağına dair...

thenetworker
25-12-12, 21:47
Tesol gibi sertifikalar tek başlarına çok da bir işe yaramıyorlar. Artık bircok kisi bu tür sertifikalara sahip. Özellikle yurtdışında ingilizce öğretmeni olarak çalışmayı düşünenler için Cambridge DELTA (oldukça pahalı bir sertifikadır) yardımcı olabilir. Ama anadili İngilizce olan bir ülkede böyle iyi bir öğretmenlik işi bulmak oldukça zor. Türkiye'de özel kurumlarda daha rahat bulabilirsiniz.

Aksen Hoca
25-12-12, 22:48
ben daha çok polonya- hırvatistan vs gibi ikinci sınıf ab ülkeri için düşünüyorum. çünkü büyük ülkeler native speaker arıyorlar :)

şimdilik de almadım, sanki israf gibi geliyor :) TR için zaten formasyonum var.

thenetworker
25-12-12, 22:54
Tesol yerine belki Celta gibi bir program deneyebilirsiniz. Delta kadar pahalı değildir ve uzun sürmemektedir. Ama geçerliliği olan bir sertifikadır. Ayrıca yurtdışında okullar IELTS TOEFL gibi sinvlari referans olarak sıklıkla kullanıyorlar. Eğer düşünceniz o ülkelerden biriyse oralarda bir kursa katılıp bu arada okullarla görüşmek ise yarayabilir.

Aksen Hoca
25-12-12, 22:56
Tesol yerine belki Celta gibi bir program deneyebilirsiniz. Delta kadar pahalı değildir ve uzun sürmemektedir. Ama geçerliliği olan bir sertifikadır. Ayrıca yurtdışında okullar IELTS TOEFL gibi sinvlari referans olarak sıklıkla kullanıyorlar. Eğer düşünceniz o ülkelerden biriyse oralarda bir kursa katılıp bu arada okullarla görüşmek ise yarayabilir.

Google'dan bulup CV mi mailliyorum hepsine tek tek. Ama dediğiniz gibi kısa bir süreliğine gidip, yüz yüze görüşmek en faydalısı olacaktır ama şu anki zaman-ekonomi eğrisi buna izin vermiyor :)

alternatives
05-02-13, 00:41
Celta Türkiye'de daha çok özel üniversitelerde aranan bir sertifika, devlet üniversiteleri açısından etkili olur mu bilemem. Aslında bunun öncesinde acaba yüksek lisans ve doktora mı yapmalı yoksa celta, delta vs. mı almalı onu düşünmek lazım. Ne diyorsunuz?

Lucidity
08-02-13, 17:47
celta sertifikası bazı üniversitelerde akademisyen olmak için yeterliymiş. zaten o sertifikaya sahip olmak yüksek lisans bitirmekten daha zor. ayrıca, ingilizce öğretmeni olup da celtaya başvurmak size büyük avantaj sağlıyor. ben de bu dönem mezun olduktan sonra yüksek lisanstan önce celta,delta,icelt,tesol gibi kurslarda şansımı deneyeceğim.

alternatives
11-02-13, 10:16
Yüksek lisansta daha çok teorik bir eğitim var, celta ya da delta ise öyle değil. Her türlü donanımınıza bakılıyor. Evet o açıdan daha zor olabilme ihtimali yüksek.

alternatives
12-03-13, 17:19
Peki ne yaptınız başvurdunuz mu herhangi birine?

syntaxx
13-03-13, 17:25
arkadaşlar ben de İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum ve bu konuyu detaylıca araştırdım. istanbulda olmam işimi kolaylaştırdı çünkü bu konularda uzman bulmak oldukça güç.
öğretmenlik yapmak istediğim için bazı kurs ve kolejlere başvurularım oldu ama binbir güçlükle aldığım formasyonum yetmiyormuş gibi bana CELTA ya da TESOL belgen var mı diye sordular. Bostancı da bi yer buldum queen tesol centre diye, anlatılanlardan ikna oldum açıkçası ve iki hafta sonraki kursa kaydımı yaptırdım. anladıklarımı aktarayım da merakınız gitsin :) TESOL (teaching english to speakers of other languages) ve CELTA (certificate in english language teaching to adults) dünyada geçerli olan iki İngilizce Öğretmenliği sertifika programı. 4 temel dil becerisinin öğrencilerde nasıl geliştirileceğine dair kapsamlı eğitim içeriyor, yani nasıl iyi öğretmen olunur onu öğretiyorlar :) eğer uluslararası bazı organizasyonlardan akreditesi olan bir sertifikanız varsa, dünyanın heryerinde ingilizce öğretmenliği yapabiliyorsunuz. kalite bakımından TESOL ya da CELTA arasında bi fark yok. tek fark şurda ortaya çıkıyor: belgeyi aldığınız ülke, anadili ingilizce olan bir ülke mi? yani ingiltere, avustralya, amerika ve kanada dan aldığınız sertifika, türkiye ya da herhangi başka bir ülkeden aldığınız sertifikadan daha çok kabul görüyor. türkiyede öğretmenlik yapmak içinse bu belgeler avantaj sağlıyor çünkü türkiyede son yıllarda ingilizce bölümlerden mezun çok fazla insan var ve bir şekilde fark yaratmak, öne geçmek gerekiyor.

alternatives
13-03-13, 18:00
Yani bu durumda sertifikayı Türkiye yerine dilin konuşulduğu ülkeden mi almalıyız? Bu oldukça masraflı olacaktır.

syntaxx
13-03-13, 18:19
en iyi sertifikaya sahip olmak için öyle maalesef. açıkçası burdan reklam yapıyor gibi görünmek istemediğim için belirtmedim ama ben queen tesol centre da iki hafta sonra başlayacak kursa kayıt oldum. kanadada bir üniversite ile ortaklarmış ve o üniversitenin kanadada verdiği sertifikanın aynısını vereceklerini vaat ettiler. sözleşmelerini falan incelettirdiler. sertifikada, türkiyeden alındığına dair hiç bir ibare olmuyor dediklerinde de ikna oldum. eğitimi verecek hocalar zaten aynı üniversitenin tesol bölümünden almışlar eğitimlerini kanadada. bi incele istersen. çünkü son iki iş başvurumda sordular bu belgeyi. artık neyse ne diyip almaya karar verdim ben de.

alternatives
13-03-13, 19:24
en iyi sertifikaya sahip olmak için öyle maalesef. açıkçası burdan reklam yapıyor gibi görünmek istemediğim için belirtmedim ama ben queen tesol centre da iki hafta sonra başlayacak kursa kayıt oldum. kanadada bir üniversite ile ortaklarmış ve o üniversitenin kanadada verdiği sertifikanın aynısını vereceklerini vaat ettiler. sözleşmelerini falan incelettirdiler. sertifikada, türkiyeden alındığına dair hiç bir ibare olmuyor dediklerinde de ikna oldum. eğitimi verecek hocalar zaten aynı üniversitenin tesol bölümünden almışlar eğitimlerini kanadada. bi incele istersen. çünkü son iki iş başvurumda sordular bu belgeyi. artık neyse ne diyip almaya karar verdim ben de.

İstanbul'da ITI ve British Side da veriyor bu belgeyi. Daha öncesinde bir mülakat yapıyorlar. Aynen belgelerinde de Türkiye'den alındığına dair bir şey yazmıyor. Hatta sadece Cambridge University yazıyor.

syntaxx
14-03-13, 12:52
ya onlara sıcak bakamadım çünkü arkadaşımın yaşadığı somut bi örnek var. CELTA aldı burdan, eşiyle isviçre ye taşındılar, orda öğretmenlik yapmayı istiyordu ama hala işsiz. türkiyeden almışsın diyip itibar etmemişler. burası nasıl olur bilmiyorum ama başka da bi yer yok TESOL veren.

alternatives
14-03-13, 16:14
Neden TESOL?

alternatives
15-03-13, 15:50
Bir de sanırım CELTA'da olduğu gibi başvurudan önce writing task yok.

syntaxx
16-03-13, 16:33
İngilizce bölüm bitirmiş, yahut toefl dan 80 üstü almış birinden writing task istemek zaten işgüzarlık olur bence. CELTA ile TESOL arasında bir fark olmasa da, yıllardır türkiyede CELTA verildiğinden, TESOL sertifikanız varsa bunu yurtdışından almış olduğunuz anlaşılıyor. Bu yüzden de daha prestijlidir diye düşündüm TESOL ü.

zgee
17-03-13, 18:14
Amerikan Kültür'ün online Tesol sertifikasını veya başka bir kurumun online Tesol diplomasını alan var mı? Çalıştığım için yüzyüze eğitim alma şansım yok şuan.

syntaxx
20-03-13, 15:53
iki arkadaşım aldı online olarak fakat hiç bir işlerine yaramadığını söylüyorlar. zaten düşününce, belgeye değil, o belgeyi almak için ne tür bi çalışma içine girdiğine bakılıyor. ben de kurum sahibi olsam ben de pek ciddiye almazdım online kursları. çalışırken de alabilirsin bence. hafta sonu sınıflar var bildiğim kadarıyla

Phoebe
25-03-13, 11:52
4 veya 5 haftalık süreler ile ITI veriyordu en son incelediğim kadarı ile fiyat olarak ise CELTA 1.100 pound (yanlış hatırlamıyorsam), syntaxx'ın dediği gibi bu tarz sertifikalar yurt dışınd aöğretmen olmaktan daha çok özel üniversite düşünen insanlar için daha makul. Yurt dışındaki üniversiteler zaten native speaker alıyorlar, kaldı ki ortalama bir ingilizce okutmanının finlandiya veya isveç gibi abartı iyi ingilize eğitimine sahip olan bir ülkede çok da fazla öğretmen olma şansı yok benim gözümde. istisnalar olabilir fakat yine de bana olanaksız gelmekte. Dolayısıyla Türkiye'de özel üniversite düşünüyorsanız bu sertifikalar işinize yarar fakat onun dışında devlet okullarında eleme esnasında değil fakat mülakat kısmında size artı değer sağlayabilirler.

Yurt dışında almak ve yurt içinde almak konusuna gelinece, Celta Delta ve diğer sertifika programları oldukça yoğun programlar, kendi ülkenizde kaldığınız evde yaşama telaşı olmadan alıp tamamen o olaya kitlenmek var bir de yurt dışında etrafa ve yaşama ayak uydururken bir yandan da bu programlara kasma uğraşı var. Yurt içinde almak o yüzden bana daha makul geliyor, Sömürü düzeni her yerde mevcut, Avusturya'ya gideyim iyi para kazanır yaşarım fakat bana "ha sen türkiyeden almışsın, burada geçerli değil" veya benzeri degrading yorumlar yapmazlar, yapmamalarını zaten mevcut ingilizceniz ve öğrendiğiniz bilgiler ile sağlayabilirsiniz. Ha zaten yaptığınız işte iyi değilseniz, bu kızım sana söylüuorum gelinim sen işit tarzı bir bahane olarak gösterilebilir. (sadece bir ihtimal dahilinde, fikrimdir)

Maalesef bu güzel ülkede, Ales kpds gibi sınavlarla kapışıp bir üniversiteye atanmak da bir şeylere çözüm olmuyor, karşınıza gelen öğrenciyede CPT uygulayalım suggestopedia yapalım CLT uygulayalım olmuyor, devlet okullarında kullanım olarak da pek faydalı olmayacağı kanısındayım ben bu programların, kişisel gelişim aşamasında ise insana bir çok şey katabileceiğini de çelişkili bir şekilde düşünmekteyim.

alternatives
25-03-13, 15:37
4 veya 5 haftalık süreler ile ITI veriyordu en son incelediğim kadarı ile fiyat olarak ise CELTA 1.100 pound (yanlış hatırlamıyorsam), syntaxx'ın dediği gibi bu tarz sertifikalar yurt dışınd aöğretmen olmaktan daha çok özel üniversite düşünen insanlar için daha makul. Yurt dışındaki üniversiteler zaten native speaker alıyorlar, kaldı ki ortalama bir ingilizce okutmanının finlandiya veya isveç gibi abartı iyi ingilize eğitimine sahip olan bir ülkede çok da fazla öğretmen olma şansı yok benim gözümde. istisnalar olabilir fakat yine de bana olanaksız gelmekte. Dolayısıyla Türkiye'de özel üniversite düşünüyorsanız bu sertifikalar işinize yarar fakat onun dışında devlet okullarında eleme esnasında değil fakat mülakat kısmında size artı değer sağlayabilirler.

Yurt dışında almak ve yurt içinde almak konusuna gelinece, Celta Delta ve diğer sertifika programları oldukça yoğun programlar, kendi ülkenizde kaldığınız evde yaşama telaşı olmadan alıp tamamen o olaya kitlenmek var bir de yurt dışında etrafa ve yaşama ayak uydururken bir yandan da bu programlara kasma uğraşı var. Yurt içinde almak o yüzden bana daha makul geliyor, Sömürü düzeni her yerde mevcut, Avusturya'ya gideyim iyi para kazanır yaşarım fakat bana "ha sen türkiyeden almışsın, burada geçerli değil" veya benzeri degrading yorumlar yapmazlar, yapmamalarını zaten mevcut ingilizceniz ve öğrendiğiniz bilgiler ile sağlayabilirsiniz. Ha zaten yaptığınız işte iyi değilseniz, bu kızım sana söylüuorum gelinim sen işit tarzı bir bahane olarak gösterilebilir. (sadece bir ihtimal dahilinde, fikrimdir)

Maalesef bu güzel ülkede, Ales kpds gibi sınavlarla kapışıp bir üniversiteye atanmak da bir şeylere çözüm olmuyor, karşınıza gelen öğrenciyede CPT uygulayalım suggestopedia yapalım CLT uygulayalım olmuyor, devlet okullarında kullanım olarak da pek faydalı olmayacağı kanısındayım ben bu programların, kişisel gelişim aşamasında ise insana bir çok şey katabileceiğini de çelişkili bir şekilde düşünmekteyim.
Doğru, MEB bir yana üniversitede de kullanamazsınız bu metodları. Ama kişisel gelişim açısından yayrlı olacağını düşünüyorum ben. Siz çelişkili bir şekilde düşünmekteyim demişsiniz. Neden?

Phoebe
30-03-13, 00:24
Kendinize bir şeyler katabileceksiniz ama Türkiye'de özel okullar hariç devlet üniversitelerinde veya YÖK ya da MEB denilen ezberci, çağdaşlıktan kopuk, çalışanını it yerine koyan 2 kuruşa çalıştıran, öğretmenini devasa derslere sokan ve yaz tatilinde normal bir devlet memuru gibi 20 gün izne mahkum eden, öğretmeninin kendini geliştirmesini istemeyen bir sistem de, siz bunları öğrenseniz ne öğrenci bunlara uyum gösterir ne de siz bunu anlatmayı becerebilirsiniz.

MEB'de ki sistem lise öğrencilerinin yaldır yaldır "grammar" sorusu çözmesini ön görüyor, adamlar YDS adı verilen, lanet kahrolası bir sistemin kahrolası bir sınavına giriyorlar.üniversitelerde es kaza hazırlık öğrencileri bazı productive skiller'e yöneltilebiliyor,sonra işe girecekleri zaman yine eski KPDS devreye giriyor.

Güzel ülkemizde İngilizce öğretmeni alımları bile Matematik ve Türkçe sınavları üzerindeki becerisi üzerinden alınıyor,ben kendimle çelişmeyeyim de kim çelişsin. DELTA CELTA alıp, vakıf üniversitesinde çalışacaksın arkana dönüp bakmayacaksın.

Uzun lafın kısası, ben mevcut olarak idame ettirdiğim okutmanlık görevimden vazgeçmek istiyorum, mesai kavramı tutumu yüzünden, fakat kurum içi tayin hakkım yok, sözleşme senem 3 sene,varsayalım CELTA yaptım sonra ALES'e girmem gerekiyor daha sonra KPDS (YDS) sınavına giren ve amerikalı bir arkadaşımın bile söylediği laf gibi "orta çağ romanında kullanılan ingilizce" bazında terimsel ingilizceler ile hiç kullanmayacağım kelimeleri ezberleyeceğim. (2011'de 95 almıştım ama bilmiyorum hala geçerliliği var mı) sonra mülakata gireceğim de, falan filan. Çok pessimist görünüyor olsam da ales'e çalışıyorum ayrı konu. Ama böyle bir oligarşik sistem de bizden olmayan açlıktan gebersin mantığı ile, üniversite üyelerinin/elemanlarının örgütlenmesini veya bir şekilde bir şeylere karşı çıkmasının önünü de 3 er 5 er senelik sözleşmelerle sağlıyorlar. Konuşacak söylenecek çok şey var ama ne yer olarak ne zaman olarak çok müsait bir halde değiliz :) P.S fak dı sistım

alternatives
30-03-13, 15:52
Evet, maalesef üniversitede hoca olmanın sıkıntıları var. yabancı Dil öğretimi anlamında zaten genel bir sıkıntı söz konusu. Yüksek lisans doktora yapsanız , öğretim üyesi olduktan sonra karşınızda bilgilerinizi aktarabileceğiniz kalitede öğrenciler bulmak da güç. Bölümlerdeki hocaların sözleri bunlar. Ben İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum, inanın bu bölümde dahi derse verilen eseri okuyup da gelen öğrenci sayısı 60 küsür kişiden 5-6 taneydi. Hocaların kalitesini tartışmıyorum bile. Şimdi burada her şeyden şikayet etmek de çözüm değil. Her şeye rağmen bizler işimizi iyi yapmalıyız, ne gerekiyorsa yapmalıyız kanısındayım.
Özel üniversiteler de her türlü şartın da daha ağır olacağı kanısındayım. Bu konuda emin misiniz? Görüşleriniz için de teşekkürler.

Phoebe
31-03-13, 13:47
Her türlü şartın da ağır olacağı derken, hangi şartların hangi konuda ağır olacağını tam anlayamadım.

Şüphesiz bir kaç öğretmenin/ öğrencinin daha doğrusu büyük çoğunluğun işişni yanlış yapması başkalarının da işlerini yanlış yapmaları için bahane değildir. Fakat motivasyonun bu kadar düşük olduğu durumlarda insanın idealist olması büyük marifet, aynı motivasyonu 5-10 sene sürdürmek ise imkansız. Siz nerede çalışıyorsunuz bu arada? Ben de İDE mezunuyum ama am is are öğretiyorum.

alternatives
31-03-13, 20:03
Her türlü şartın da ağır olacağı derken, hangi şartların hangi konuda ağır olacağını tam anlayamadım.

Şüphesiz bir kaç öğretmenin/ öğrencinin daha doğrusu büyük çoğunluğun işişni yanlış yapması başkalarının da işlerini yanlış yapmaları için bahane değildir. Fakat motivasyonun bu kadar düşük olduğu durumlarda insanın idealist olması büyük marifet, aynı motivasyonu 5-10 sene sürdürmek ise imkansız. Siz nerede çalışıyorsunuz bu arada? Ben de İDE mezunuyum ama am is are öğretiyorum.

Ben bir devlet üniversitesinde çalışıyorum. Özelde çalışan arkadaşlarım var, 1-2 tanesi işinden ayrılmak zorunda kaldı 3-5 öğrenci şikayetiyle. tanıdığım Doçent var, pazar günleri bazen oryantasyon için okulda oluyorlar... vs vs... Bunun gibi şeyler işte. Asla devletteki rahatlık olmaz. Ama ben sizi çok karamsar görüyorum. Sadece bizim işimizde değil, diğer her türlü işte ideali yakalamak zor. önemli olan bulunduğu şartlar içinde en iyisini çıkarabilmektir.