PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çift anadal meselesi

Sayfa : [1] 2

YUSUF340809
20-06-12, 00:42
Merhaba ben normalinde Yeditepe Çeviribilim de okumayı planlıyorum.Fakat benim son zamanlarda aklımı çelen bir sorun var.Ben çift anadal olarak İşletme istiyorum.Ama şu an Çeviriblimin herhangi bir anlaşması yok İşletmeyle.Bana öğrenci isterse anlaşma yapılabilir dendi.Ama ben emin olmak istiyorum.Çünkü eğer İşletme olmazsa tercihimi İzmir Ekonomi olarak değiştirebilirim.Bu konuda bir bilgisi olan varsa ve paylaşırsa memnun olurum.Birde İzmir Ekonomi ve Yeditepe hakkındaki fikirleriniz nelerdir?Teşekkürler!

DedeSuLtan
20-06-12, 00:57
Yeditepe üniversitesi öncelikle isim olarak İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne göre çok ileride. ve Yeditepe Üniversitesi bazı alanlarda kendini kanıtlamış bir üniversitedir. bu yüzden kendini kanıtlamış olan bölümlerinde biri ise Yeditepe işletme bölümü bence isabetli bir karar olur.

YUSUF340809
20-06-12, 10:41
Yeditepe üniversitesi öncelikle isim olarak İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne göre çok ileride. ve Yeditepe Üniversitesi bazı alanlarda kendini kanıtlamış bir üniversitedir. bu yüzden kendini kanıtlamış olan bölümlerinde biri ise Yeditepe işletme bölümü bence isabetli bir karar olur.

Ben de size katılıyorum ama problem Yeditepenin İşletme bölümü ile Çeviribilimin şu an anlaşmasının olmamasıdır.Öğrenci isterse anlaşma yapılabilir yazıyor sitesinde.Ama gerçekten yapılıyor mu bilmiyorum.Yardımcı olabilecek olan varsa bekliyorum.Teşekkürler!

we love Starks
20-06-12, 10:45
Ben de size katılıyorum ama problem Yeditepenin İşletme bölümü ile Çeviribilimin şu an anlaşmasının olmamasıdır.Öğrenci isterse anlaşma yapılabilir yazıyor sitesinde.Ama gerçekten yapılıyor mu bilmiyorum.Yardımcı olabilecek olan varsa bekliyorum.Teşekkürler!
Bence bunu yeditepe ile direk iletişime geçerek sormalısın. Sitelerinde her üniversite kendisini abartıyor ister istemez. Direk iletişime geçmen daha iyi olur bu yüzden. Hatta eskiden böyle birşey olup olmadıgını varsa hangi bölümlerin bu sekilde açıldığını falan sor. Ve yeditepe de okuyan arkadaslar var ise burada yardım etseler cok güzel olur :)

YUSUF340809
20-06-12, 10:49
Bence bunu yeditepe ile direk iletişime geçerek sormalısın. Sitelerinde her üniversite kendisini abartıyor ister istemez. Direk iletişime geçmen daha iyi olur bu yüzden. Hatta eskiden böyle birşey olup olmadıgını varsa hangi bölümlerin bu sekilde açıldığını falan sor. Ve yeditepe de okuyan arkadaslar var ise burada yardım etseler cok güzel olur :)

Tavsiyeniz için teşekkürler.Dikkate alacağım ama ben dilforumda yeditepede okuyan varsa daha gerçekçi bilgi almış olurum diye düşündüm.Neyse yine de araştırıp soruşturmadan gitmek yok:)

'mCEN
20-06-12, 11:20
Benim de aynı şekilde planlarım var. Ek olarak işletme gibi bir bölüm okumak istiyorum. Ama Tercümanlık gibi sözel yeteneklerin ağır bastığı bölümlerde istediğimiz gibi çift anadal yapamıyoruz. Bu yüzden seneye bir daha ygs ve lys'ye girip aldığım puanlarla açıköğretime kaydolmak gibi bir düşüncem de var. İstersen düşünebilirsin bu seçeneği de. ;)

YUSUF340809
20-06-12, 11:29
Benim de aynı şekilde planlarım var. Ek olarak işletme gibi bir bölüm okumak istiyorum. Ama Tercümanlık gibi sözel yeteneklerin ağır bastığı bölümlerde istediğimiz gibi çift anadal yapamıyoruz. Bu yüzden seneye bir daha ygs ve lys'ye girip aldığım puanlarla açıköğretime kaydolmak gibi bir düşüncem de var. İstersen düşünebilirsin bu seçeneği de. ;)

Bence bu yanlış bir yaklaşım(sizi eleştirmiyorum genel olarak böyle bir kanı olmasından yakınıyorum).Öncelikle dilin sözel bir yetenek olmadığını düşünüyorum.Dilin edebiyatı sözel olabilir ama dili öğrenmek ve kullanmak beynin sayısal için kullandığı lobu kullanması ile olur.Ayrıca çift anadal yapılabiliyor bazı üniversitelerde.Mesela İzmir Ekonomi Üniversitesi.Mütercim tercümanlık bölümü öğrencisi Ekonomi,İşletme gibi bölümlerde çift anadal yapabiliyor.Umarım Yeditepedede olur bu uygulama:)

'mCEN
20-06-12, 11:37
Ben sözel yetenek derken o kadar derinlere inmemiştim, tabi ki o konuda haklısın :) İnşallah istediğin gibi olur. Yeditepe'de böyle bir imkan olmazsa-yakın dönemde- farklı bir üni. mi yazacaksın peki? Yoksa olsa da olur olmasa da, hedefim yeditepe mi diyorsun?

Masciotta
20-06-12, 12:14
Anlamadığım konu Yeditepe'de çift anadal istemek! Araştırma yapmadan, hiç düşünmeden tartmadan böyle isteklerin olması ülkenin gittiği kötü sonun göstergesi. İlk olarak Yeditepe özel bir üniversitedir, madem çok başarılısın yabancı dil hususunda o zaman neden Yeditepe'yi tercih ediyorsun? İkincisi ise; çok iyi olmadığını düşünüyorsan şayet çift anadal yapmak için belirli bir ortalamayı tutturman gerekmektedir üniversitede. İyi olmadığını düşünüyorsan gökten zembille inecek bir yabancı dilin olacak sanırım. Uykuda ingilizce gibi saçma şeylerle bir anda dili çözeceğini düşünüyorsun sanırım. Hepsini geçtim çift anadal düşünen bir insanın Çeviribilim - İşletme gibi bialakadar bir eşleşme istemesi de garip. Çeviribilim - İletişim'i anlarım, ama İşletme'yi anlamam, anlayamam! Sanırım genç bir insansın ve etrafından çift anadal denen şeyin popularitesi olduğunu duydun heveslendin bunun mütakibinde. Ama lütfen biraz araştırma yapalım, en azından mantıklı sallayalım.

YUSUF340809
20-06-12, 23:32
Anlamadığım konu Yeditepe'de çift anadal istemek! Araştırma yapmadan, hiç düşünmeden tartmadan böyle isteklerin olması ülkenin gittiği kötü sonun göstergesi. İlk olarak Yeditepe özel bir üniversitedir, madem çok başarılısın yabancı dil hususunda o zaman neden Yeditepe'yi tercih ediyorsun? İkincisi ise; çok iyi olmadığını düşünüyorsan şayet çift anadal yapmak için belirli bir ortalamayı tutturman gerekmektedir üniversitede. İyi olmadığını düşünüyorsan gökten zembille inecek bir yabancı dilin olacak sanırım. Uykuda ingilizce gibi saçma şeylerle bir anda dili çözeceğini düşünüyorsun sanırım. Hepsini geçtim çift anadal düşünen bir insanın Çeviribilim - İşletme gibi bialakadar bir eşleşme istemesi de garip. Çeviribilim - İletişim'i anlarım, ama İşletme'yi anlamam, anlayamam! Sanırım genç bir insansın ve etrafından çift anadal denen şeyin popularitesi olduğunu duydun heveslendin bunun mütakibinde. Ama lütfen biraz araştırma yapalım, en azından mantıklı sallayalım.

Bunda anlaşılmayacak bir şey yok bence.Gelişimini tamamlamış sağlıklı her insan beyni anlayabilir.Araştırma yapmadığımı nereden biliyorsunuz.Sadece okula özellikle işletme istediğimden bahsetmedim.Ama onlar istenirse bölümlerarası anlaşmalarla yeni çift anadal programlarının mümkün olabileceğini söylediler.Öncelikle bence siz müneccim gibi davranmak yerine araştırmalı ve bazı önyargılardan kurtulmalısınız.Yeditepe bugün Türkiyedeki dil konusunda en iyi eğitimi veren okullardan biridir.Üniversitede 3.50 ortalamasını tutturabileceğimi düşündüğüm için çift anadal düşünüyorum.Tekniğim ve çalışmam sizi ilgilendirmez.Benim hem İngilizce hem de matematiğim iyidir.Buda sizin saçma sorularınıza yeteri kadar cevap verir diye düşünüyorum.Anlamada bir kıtlık yaşıyorsunuz herhalde.Bence başınıza kötü şeyler gelmeden bu hastalığı giderin.İnsan bilginin kölesidir ve insanı efendi yapan bilgeliktir.Siz 90 yaşındasınız herhalde her şeyi bildiğinize göre.Sallama sizin gibi boş insanların işi.Kendinizi ne zannediyorsunuz anlamadım.Bence şu kaf dağından inin artık.Sizinle tartışmak istemezdim ama eğitilmeye çok ihtiyacınız olduğu için,eee benimde çorbada bir tuzum olsun dedim ve yazdım.Umarım o beyniniz bunları almıştır.Teşekkürler!(Almadıysa maden işçilerine yönlendirebilirim sizi:))

sssbbb
21-06-12, 00:02

Yanlış bir yaklaşımın olduğu kanısındayım zira zaten özel bir üniversiteden tam burs alacak adam ya ilk 1.000 ya ilk 500'dedir bu da demektir bu adam zaten iyi bir ingilizceye sahiptir (kağıt üstünde) yani asıl bialakadar olan şey rüyada ingilizce muhabbeti.Ve bizler 4 yıl sonra mezun olduğumuz zaman işletme'den ÇAP'ımızın olması çok büyük bir avantaj olacak zira 2 üniversite bitirmiş olacaksın ki iş hayatında artı demektir olayın bu boyutlarını atlıyormusunuz yoksa uykulu bir halde mi yazdınız yukarıdakileri anlamadım.Esenlikler,iyi akşamlar..

Masciotta
21-06-12, 03:05
Bunda anlaşılmayacak bir şey yok bence.Gelişimini tamamlamış sağlıklı her insan beyni anlayabilir.Araştırma ypmadığımı nereden biliyorsunuz.Sadece okula özellikle işletme istediğimden bahsetmedim.Ama onlar istenirse bölümlerarası anlaşmalarla yeni çift anadal programlarının mümkün olabileceğini söylediler.Öncelikle bence siz müneccim gibi davranmak yerine araştırmalı ve bazı önyargılardan kurtulmalısınız.Yeditepe bugün Türkiyedeki dil konusunda en iyi eğitimi veren okullardan biridir.Üniversitede 3.50 ortalamasını tutturabileceğimi düşündüğüm için çift anadal düşünüyorum.Tekniğim ve çalışmam sizi ilgilendirmez.Benim hem İngilizce hem de matematiğim iyidir.Buda sizin saçma sorularınıza yeteri kadar cevap verir diye düşünüyorum.Anlamada bir kıtlık yaşıyorsunuz herhalde.Bence başınıza kötü şeyler gelmeden bu hastalığı giderin.İnsan bilginin kölesidir ve insanı efendi yapan bilgeliktir.Siz 90 yaşındasınız herhalde her şeyi bildiğinize göre.Sallama sizin gibi boş insanların işi.Kendinizi ne zannediyorsunuz anlamadım.Bence şu kaf dağından inin artık.Sizinle tartışmak istemezdim ama eğitilmeye çok ihtiyacınız olduğu için,eee benimde çorbada bir tuzum olsun dedim ve yazdım.Umarım o beyniniz bunları almıştır.Teşekkürler!(Almadıysa maden işçilerine yönlendirebilirim sizi:))

Cehalet böyle bir şey işte... Hakaret et edebildiğince umrumda değil, sonuçta sanal bir ortam bu. Ama sen genç neslin araştırma yapmadan hedere hödörö atar yapan gençlerinden birisin malesef. Umarım insan olduğunu hatırlarsın. Neyse, Çeviribilim ile İşletme çift anadal düşünmek saçmalıktır. Çift anadal yapacaksanız birbirini tamamlayan bölümler olması gerekir. Neyse uzun uzadıya açıklamayacağım, nasıl olsa dinlemeyeceksin. Sana bol hakaret etmeler...

lithu
21-06-12, 03:45
Cehalet böyle bir şey işte... Hakaret et edebildiğince umrumda değil, sonuçta sanal bir ortam bu. Ama sen genç neslin araştırma yapmadan hedere hödörö atar yapan gençlerinden birisin malesef. Umarım insan olduğunu hatırlarsın. Neyse, Çeviribilim ile İşletme çift anadal düşünmek saçmalıktır. Çift anadal yapacaksanız birbirini tamamlayan bölümler olması gerekir. Neyse uzun uzadıya açıklamayacağım, nasıl olsa dinlemeyeceksin. Sana bol hakaret etmeler...

Bodoslama sazan gibi dalmanız da ayrı bir olay arkadaş sormuş öğrenmek için ki kendisi forumdan tanıdığım kadarıyla boş bir insan değil.Anlıyorum burası sizin deyiminizle sanal ve siz burda sanal bir şekilde tatmin etmek istiyorsunuz kendinizi her neyse ben konuya geçiyorum.

Yusuf her bölümün anlaşmalı olduğu başka bölümler vardır yandal ya da çift anadal için. Bu dersleri alman için 3.5 üstü falan ortalama olması gerekliydi.Dersler çakışabiliyor ama hocalar anlayış gösteriyor bu şekilde başka bir bölümden diploma almak isteyen öğrencilere de.Şöyle bir şey buldum yeditepe çeviribilim sitesinden umarım işine yarar.

Çift Anadal ve Yan Dal Programları:
Çeviribilim Bölümünün, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği, Uluslararası İlişkiler ve Siyasetbilim, Radyo-Televizyon-Sinema, Felsefe bölümleri ile iki yönlü Çift Anadal (ÇAP) ; Hukuk Fakültesi ile Tek Yönlü Çift Anadal ; İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği, Tarih, Felsefe, Halkla İlişkiler, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Lojistik,Endüstri Tasarımı Bölümleri ile Yan Dal Protokolleri bulunmaktadır.

Burada işletme geçmemiş.Senin de dediğin gib ama Uluslarası İlişkiler ve Siyasetbilim/ Hukuk gerçekten çok ilgi çekici.İşletme diyerek sınırlama kendini çok daha iyi bölümler varken.Kaldı ki işletme her yerden mezun olunabilen bir bölüm.Açıköğretimi de katarsak.Tabii ki en önemlisi senin ne istediğin.Ama sen zaten o bölümü kazanacağın için daha net bilgi alırsın bölüme girdiğinde.Başarılar.

Unstoppable
21-06-12, 03:53
Ben henüz puanımı ve sıralamamı elime almamış olmama rağmen yeditepe çeviribilim,olmadı ide istiyorum ve aynı sizin gibi çift anadal yapmak istiyorum diye tutturuyorum (benim tercihim siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler olacak eğer olursa :P )
Kim bilir,belki 3 ay sonra ikimiz aynı üniversitenin aynı bölümünde karşılaşırız ve bu günleri konuşuruz. :)

Ayrıca bir sorum var , çift anadal,tek yönlü çift anadal ve yandal arasında ne fark var?

lithu
21-06-12, 03:58
Ben henüz puanımı ve sıralamamı elime almamış olmama rağmen yeditepe çeviribilim,olmadı ide istiyorum ve aynı sizin gibi çift anadal yapmak istiyorum diye tutturuyorum (benim tercihim siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler olacak eğer olursa :P )
Kim bilir,belki 3 ay sonra ikimiz aynı üniversitenin aynı bölümünde karşılaşırız ve bu günleri konuşuruz. :)

Ayrıca bir sorum var , çift anadal,tek yönlü çift anadal ve yandal arasında ne fark var?

Muhtemelen Çeviribilim'de okuyanlar Hukuk'ta çift anadal yapabiliyor.Ama Hukuk'ta okuyan Çeviribilim'de çift anadal yapamıyor.Yani bana öyle geldi.

Unstoppable
21-06-12, 04:13
Muhtemelen Çeviribilim'de okuyanlar Hukuk'ta çift anadal yapabiliyor.Ama Hukuk'ta okuyan Çeviribilim'de çift anadal yapamıyor.Yani bana öyle geldi.
heh şimdi anladım bunu.peki ya yandal?

lithu
21-06-12, 04:22
heh şimdi anladım bunu.peki ya yandal?

Yandal'da diploma değil sertifika alıyorsun.

YUSUF340809
21-06-12, 11:24

Lithu arkadaşım size gerekli cevabı vermiş.Ama yine de şunu söylemeden geçemeyeceğim:İnsanlar hem tarihe hem fizike ilgi duyabilir ve her ikisindede başarılı olabilir.İnsan beyninin biz henüz %1-2 sini kullanıyoruz.Biz kendimizi zorladıkça,öğrendikçe pekala İşletme-Tıp-Çeviribilim i aynı anda okuyabiliriz.Ki böyle bir fırsat olsa denemek isterdim:)

YUSUF340809
30-06-12, 12:12
Başka fikri olan yok mu arkadaşlar?

Burakc
01-07-12, 13:18
Benim bilgim yokta KPDS sınıfında çift anadal yapan bir abim vardı.Baya zor diyordu.Derse her zaman uykulu gelirdi :smiley4:

YUSUF340809
04-07-12, 21:18
Sorun çözüldü arkadaşlar.Bugün Yeditepe yi aradım.İşletme çift anadalı için sordum.Öğrenci 3.50 not ortalamasını tuturduysa ve çok alakasız ya da programının çok yoğun olduğu bir bölüm (çeviribilim ve tıp gibi) seçmediği sürece çift anadal yapabilir dedi.İşletme ve çeviribilim bir arada yapılabilir.Siz talep edersiniz daha sonra bölüm başkanları görüşür ve anlaşma imzalarlar.Sizde çift anadalı yapmış olursunuz dedi.Yani hedef Yeditepe %99.İşletme ve Çeviribilim bekleyin beni:)

rise&shine
04-07-12, 21:27
İşletmeyi her bölümde zaten okuyabilirsiniz, mesela eczacılık bölümünü okuyanlar zaten onu da okumak zorundalar, dükkan açabilmek için. Bence başka bölümlere de bir bakın derim, matematiğiniz iyiyse dediğiniz gibi. Yoksa, hayırlı olsun. :)

YUSUF340809
04-07-12, 21:41
İşletmeyi her bölümde zaten okuyabilirsiniz, mesela eczacılık bölümünü okuyanlar zaten onu da okumak zorundalar, dükkan açabilmek için. Bence başka bölümlere de bir bakın derim, matematiğiniz iyiyse dediğiniz gibi. Yoksa, hayırlı olsun. :)

Başka bölüm derken İşletme yerine mi yoksa Çeviribilim yerine mi?Evet matematiğim iyidir.Teşekkürler!

rise&shine
04-07-12, 21:49
Hayır yanlış anlamayın matematik konusunda dediğimi, tanımadığım için diyorum, yoksa işletmeye göz dikmezdiniz matematiğiniz iyi olmasa. :) (No offence.) Her ne kadar böyle desem de, işletmenin matematiği şapşal ygs matematiği değil, tabiri caizse kol gibi mat-2 var. Onu da düşünün. Tabii bu varsayımımı dil öğrencisi olduğunuzu düşünerek söylüyorum, aksi halde sayısal çıkışlıysanız, mat2 de hiç problem olmaz. Ve tabiki de işletme yerine diyorum, çeviribilim tadından yenmez, herkes başka bir dil yokmuş ingiliz dili ve edebiyatına koşarken hele.

YUSUF340809
04-07-12, 22:38
Hayır yanlış anlamayın matematik konusunda dediğimi, tanımadığım için diyorum, yoksa işletmeye göz dikmezdiniz matematiğiniz iyi olmasa. :) (No offence.) Her ne kadar böyle desem de, işletmenin matematiği şapşal ygs matematiği değil, tabiri caizse kol gibi mat-2 var. Onu da düşünün. Tabii bu varsayımımı dil öğrencisi olduğunuzu düşünerek söylüyorum, aksi halde sayısal çıkışlıysanız, mat2 de hiç problem olmaz. Ve tabiki de işletme yerine diyorum, çeviribilim tadından yenmez, herkes başka bir dil yokmuş ingiliz dili ve edebiyatına koşarken hele.

Yok ben böbürlenmek için değil sadece matematikle aramın iyi olduğunu söylemek için yazdım.Mat-2 bence mat-1 den daha kolay.Çünkü mat-2 çalışmakla öğrenilir ama mat-1 mantıkla ve iyi bir temelle olur.Ben 11. sınıfın 2. döneminde dile geçtim.Artık mat-2 çalışacağım seneye yazın.Neyse seviyorum zaten matematiği.Problem yok yani.İşletme sizce neden uygun değil ki?Benim hedef pozisyonum CEO olmak.İngilizce,İspanyolca,Rusya,Çince ve Fransızca hedef dillerim.Ve bunların yanında Yeditepe İşletme.Mezun olunca da INSEAD Business School da MBA yapmak.Sizce hedefim için uygun yolda değilmiyim?Siz olsaydınız hangi bölümden çift anadal yapardınız?Teşekkürler!

bounboun
04-07-12, 22:41
Yok ben böbürlenmek için değil sadece matematikle aramın iyi olduğunu söylemek için yazdım.Mat-2 bence mat-1 den daha kolay.Çünkü mat-2 çalışmakla öğrenilir ama mat-1 mantıkla ve iyi bir temelle olur.Ben 11. sınıfın 2. döneminde dile geçtim.Artık mat-2 çalışacağım seneye yazın.Neyse seviyorum zaten matematiği.Problem yok yani.İşletme sizce neden uygun değil ki?Benim hedef pozisyonum CEO olmak.İngilizce,İspanyolca,Rusya,Çince ve Fransızca hedef dillerim.Ve bunların yanında Yeditepe İşletme.Mezun olunca da INSEAD Business School da MBA yapmak.Sizce hedefim için uygun yolda değilmiyim?Siz olsaydınız hangi bölümden çift anadal yapardınız?Teşekkürler!
Yusuf senin teşekkürler ! ine alışkın olmadığı için yanlış anladı herhalde arkadaş :) doğru yoldasın dostum keşke herkes senin gibii ileriyi düşünse an 'ı kurtarmak yerine.

YUSUF340809
04-07-12, 22:43
Yusuf senin teşekkürler ! ine alışkın olmadığı için yanlış anladı herhalde arkadaş :) doğru yoldasın dostum keşke herkes senin gibii ileriyi düşünse an 'ı kurtarmak yerine.

Desteklerin bana çok yardımcı oluyor Didemciğim.İnşallah biz hayallerimize yaklaştıkça onlarda bize yakın hissedeceklerdir kendilerini:)Teşekkürler!:)

rise&shine
04-07-12, 23:00

Niye böbürlenmek için olsun ki zaten, iyi olduğunuz bir alanı söylemişsiniz sadece, art niyet sezmedim zaten bunda, gayet normal. Sayısalcı olduğum için, mat2'nin mat1'den daha kolay olduğunu en iyi ben bilirim, ben de böbürlenmedim bu arada. Zaten sayısaldan dile geçtiğinize göre size de hiç zor gelmez. TR standartlarında genel olarak sadece işletme düşük, insanlar dışarıdan bitirmeye çalışıyorlar, kamu yönetimi, maliye vs. Ama hedefiniz CEO olmaksa, o zaman çok tutarlı bir seçim oluyor işletme. Zaten işletmeden hoşnut olmamam, kariyer planlarınızı öğrenmemden önceydi. Üniden dediğiniz bölümleri de yaparsanız, kapılar açılır size ve dediğiniz yerlere de gidersiniz. Dediğiniz dilleri de öğrenirseniz, en azından birkaçını daha sağlam bir CV'niz olabilir. Ben ODTÜ EEE'ye gitmek istiyorum ve orada fizikle çift anadal yapmak, en büyük hayalim de CERN'e gidebilmek. Hazır, bugün haberlerde görmüş olabilirsiniz, Higgs bozonu da bulunmuşken, araştırılması, öğrenilmesi gereken çok şey var. Her ne kadar bazılarımız, sadece belli bir kesmin ileriyi görebildiğini düşünse de, bu da anlık bir planım değil.

YUSUF340809
04-07-12, 23:08
Niye böbürlenmek için olsun ki zaten, iyi olduğunuz bir alanı söylemişsiniz sadece, art niyet sezmedim zaten bunda, gayet normal. Sayısalcı olduğum için, mat2'nin mat1'den daha kolay olduğunu en iyi ben bilirim, ben de böbürlenmedim bu arada. Zaten sayısaldan dile geçtiğinize göre size de hiç zor gelmez. TR standartlarında genel olarak sadece işletme düşük, insanlar dışarıdan bitirmeye çalışıyorlar, kamu yönetimi, maliye vs. Ama hedefiniz CEO olmaksa, o zaman çok tutarlı bir seçim oluyor işletme. Zaten işletmeden hoşnut olmamam, kariyer planlarınızı öğrenmemden önceydi. Üniden dediğiniz bölümleri de yaparsanız, kapılar açılır size ve dediğiniz yerlere de gidersiniz. Dediğiniz dilleri de öğrenirseniz, en azından birkaçını daha sağlam bir CV'niz olabilir. Ben ODTÜ EEE'ye gitmek istiyorum ve orada fizikle çift anadal yapmak, en büyük hayalim de CERN'e gidebilmek. Hazır, bugün haberlerde görmüş olabilirsiniz, Higgs bozonu da bulunmuşken, araştırılması, öğrenilmesi gereken çok şey var. Her ne kadar bazılarımız, sadece belli bir kesmin ileriyi görebildiğini düşünse de, bu da anlık bir planım değil.

Hedefiniz güzel.İnşallah ulaşırsınız.CERN iyi mekandır.Atomları çarpıştırırsınız falan:) ama bence Fizik okumanız daha önemli CERN için.Ben aslında Çince ve Rusça arasında kararsızım.3. dil olarak okulda hangisini almalıyım.Teşekkürler!

rise&shine
04-07-12, 23:16
Hedefiniz güzel.İnşallah ulaşırsınız.CERN iyi mekandır.Atomları çarpıştırırsınız falan:) ama bence Fizik okumanız daha önemli CERN için.Ben aslında Çince ve Rusça arasında kararsızım.3. dil olarak okulda hangisini almalıyım.Teşekkürler!

ODTÜ Fizik'in puanı, ODTÜ EEE'ye göre biraz yerlerde, ve ben fizikten tercih yaparsam, EEE'ye zor geçerim belki de hiç geçemeyebilirim. ODTÜ 70.000 leri alıyor, ama TRdeki en iyi fizik eğitiminin olduğu 3 yerden de birisi, ki bence en iyisi. Bu kadar düşük olması da zorluğundan ileri geliyor. ODTÜ EEE ise 2500 küsürlerde. 2.dil olarak ne seçtiniz bilmiyorum, benimki Almancaydı. 2010 yılındaki Alm. olimpiyatlarında TR birinciliğim Dünya dördüncülüğüm var. Üçüncü olarak Rusça derim. Ben 4+1 lise okudum ve çince seçen bir arkadaşım vardı, o karakterler biraz illet, bana da birkaçını çizmeyi öğretmişti. Ama sadece iş çizimde bitmiyor, öğrenmek sorun olmasa gerek, görsel hafızanız iyiyse zaten. Ama çok vurgulu bir dil, gramer neredeyse yok, ''ben dün gelmek'' gibi bir şey diyorlar, ama 4 çeşit tonlaması vs. var. Direkt Rusça derim. Ben de Rusça öğrenmek istiyorum zaten.

Ayrıca, bütün planlarınızı öğrendikten sonra, ben de sizi desteklemeye başladım. Ondan önce nötrdüm. Eğer, siz alışılmamış olanı yaparsanız, ulaşılmaz olursunuz, ülkemizi daha ileriye taşıyabiliriz.