PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sanal bir bilgisayar üstünde Arapça Windows çalıştırmak

sevketzaim
08-05-07, 00:05
Araplar tarafından hazırlanmış ve Arapça öğrenenlerin işine yarayabilecek bir sürü eğitim, multimedya, referans CD'si mevcut, ancak maalesef bu CD'lerin pek çoğu, sadece Arapça Windows altında çalışıyor. Ayrıca, Arapça Windows kullanmak da Arapçanızı geliştirmek için bir yol olarak düşünülebilir. İyi ama çoğumuz bilgisayarlarımızda ya İngilizce veya Türkçe Windows işletim sistemi kullanıyoruz. Ne yapalım? Arapça öğrenmek uğruna üstünde Arapça Windows bulunan ikinci bir bilgisayar mı alalım? Hayır, buna gerek yok. Artık yeni nesil bilgisayarlardaki işlemci hızları ve hafıza/harddisk kapasiteleri öyle bir noktaya geldi ki, Windows altında çalıştıracağanız bir bilgisayar programı ile sanal bir PC oluşturabilir, bu sanal PC'ye istediğiniz işletim sistemini kurabilirsiniz.

Windows altında böyle sanal bilgisayarları çalıştıran birkaç program mevcut, bunlardan en bilinenlerinin başında VMWare ve Virtual PC adlı programlar geliyor. Ben VMWare adlı programı kullanarak, Windows XP altında bir sanal PC oluşturdum ve bu PC'ye Arapça Windows 98 kurdum. Arapça Windows gerektiren CD'leri bu sanal PC'deki Arapça Windows ortamında çalıştırıyorum.

Ekte, Windows XP altında çalışan VMWare programının penceresi ve bu pencere içinde çalışan Arapça Windows 98 görülüyor (RAR dosyası içinde, resmin 1024x768 ebatlarındaki tam hali bulunuyor). Arapça Windows 98'in "Başlat" tuşunun sağ tarafta olduğuna dikkatinizi çekiyorum. Arapça Windows altında, "Mektebetü'l-Edebi'l-Arabi" adlı CD çalışmakta.

sevketzaim
08-05-07, 00:11
VMWare programı nasıl kullanılır, nasıl sanal bilgisayar oluşturulur ve bu bilgisayara nasıl bir işletim sistemi kurulur? Bu soruları gayet güzel, resimlerle cevaplayan bir web sayfasına link vereyim:
http://www.turkcenet.org/index.php?option=com_content&task=view&id=247&Itemid=43

diyadinx
04-06-08, 22:44
yararlanacağımı umarım teşekkürler

mesut33
17-06-09, 08:26
Arkadaştan arapça windows sp3 aldım.Kurmadan önce bu bilgileri okumam iyi oldu.

ahlatt
18-12-09, 16:23
ilginç ötesi...