PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Had been - Has/Have been farkı

Mitya
14-08-11, 15:35
Öncelikle herkese iyi günler.

Arkadaşlar bu konuyu tam olarak bi anlayamadım. Lys'de fazlaca çıkıyor bu ikili. Bildiğim kadarıyla have been/has been zamanı belirtilmemiş, tamamlanmış olayları kapsıyor,had been ise geçmiş zamanda, tamamlanmış ya da tamamlanmamış olayları kapsıyor. Büyük ihtimalle bu bildiğim yanlış. Nereden baktıysam da tam kavrıyamadım.

Have/Has been ve had been nerelerde kullanılır ? Have been / has been kullancağım yerleri nasıl anlayabilirim ?

Have been present perfect continuous tense'e giriyor. Peki ya present perfect tense'den farkı nedir ?

Had been ise,yanılmıyorsam past perfect continuous tense. Ama bunun sınırı nedir,nerede kullanılır, have beenden farkı nedir ?

O kadar kafam karıştı ki bu konuda. Soruları bile nasıl soracağımı tam olarak bilmiyorum açıkcası. İnternetteki kaynaklar pratikten ve yorumdan yoksun çok teknik yazılmış. En azından genel olarak gramer konusunda yararlanabileceğim bir website(ingilizce ya da türkçe)önerebilir misiniz ?

Teşekkürler

Alperka
14-08-11, 17:22
Have/has v3 =Present Perfect Tense;
Have/has been verb + ing=Present Perfect Continuous
Had v3=Past Perfect Tense
Had been verb + ing =Past Perfect Continuous

Hocamız sınıfta bu ikisiyle ilgili hata yaptığımızda hep ''durup dururken past perfect yerleştirmeyin'' der.Yani şöyle ki past perfect yada continous yerleştirebilmek için elimizde iki olay olmalı ki biz önce olan olay için past perfect ve türevlerini kullanabilelim.Umarım yanlış bilgi vermemişimdir.Daha bilgili üyelerimiz hatam varsa uyarsınlar lütfen :)